Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık

Şehirde hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. İklimin elverişsizliğinden kaynaklı yetişen ürünler oldukça sınırlıdır. Erzurum elma, armut, erik, vişne, kayısı, ceviz, ayva ve kızılcık gibi meyvelere ev sahipliği yapar. Ayrıca bu topraklarda buğday, arpa, çavdar, fiğ (hayvan yemi), mercimek, pancar, ayçiçeği, korunga yetişir. Suyun yaygınlaşmasından sonra sulu tarım ile verimde ciddi bir artış gözlemlenmiştir.
Tarım sektörü farklı özellikleri ve dinamikleri olan vazgeçilemez öneme sahip bir sektördür.Temel ihtiyaçlarımızı elde ettiğimiz bu sektörün önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bütün ülkeler tarımsal ürünlerde; özellikle, tahıl, şeker, süt, et ve bitkisel yağ gibi temel tarımsal ürünlerini kendi kendine yetebilir seviyede üretmeyi esas almıştır. Erzurum’da yetişen ve bu topraklara has İspir ve Hınıs şeker fasulyesi, İspir acılı kavunu, Karnavaz ve Tortum pekmezi, Pasinler çerezlik ayçiçeği gibi ürünler Türkiye geneline tanıtılmıştır.
Erzurum’un coğrafyasına baktığımızda, geniş çayır ve mera alanları ile hayvancılık şehri özelliğindedir.  İL genelinde hububat, baklagil ve yem bitkileri üretilebilir. Mikrokılima iklim özelliklerine sahip ilçelerinde (Kuzey ilçeler) narenciye, zeytin ve tropikal meyveler hariç ülkemizde yetiştirilen hemen her meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Yine birçok ilde olduğu gibi Erzurum’da da sera içerisinde ve açık alanlarda hibrit tohum kullanılarak, yine açık alanlarda hibrit ve normal tohum kullanılarak sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.
 
Bölgenin ekonomisi ve gelir kaynağının büyük bir dilimini tarım ve hayvancılık oluşturur. En büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum’a yatırımlara hız kesmeden devam ediyor.  Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum’da süt sığırcılığı projesini hayata geçirdi. Öte yandan Erzurum yüksekliği ve coğrafi özellikleri sebebiyle Türkiye’nin en soğuk illerinden biridir. Bölgede çok sert kara iklimi hakimdir. Kış mevsimi çok uzun ve soğuktur. Senenin 150 günü kar şehri etkisi altına alır. Yağış miktarı ise 460 mm’dir. Eriyen karlar akarsuları besler.  Yazlar ise kurak ve sıcak geçer.  Erzurum’da bahar yemyeşil, kışın bembeyazdır.  Sonbaharda ise  bozkırlarlar şehri sarıya boyar. Orman ve fundalıklar yüzölçümün % 9’udur. 1900-2000 m yükseklikte sarıçam ve meşe ağaçlarından ibârettir. Çayır ve mer’aları arâzinin % 68’ini kaplarken, ekili ve dikili arâzi % 18’dir. Ormanlar kuzeydeki dağların güneye bakan yamaçlarındadır.
 
ERZURUM’DA YETİŞEN ÖNEMLİ TARIM ÜRÜNLERİ
buğday,
arpa,
çavdar,
fiğ (hayvan yemi),
mercimek,
pancar,
ayçiçeği,
korunga
elma,
armut,
erik,
vişne,
kiraz,
ceviz,
ayva,
kayısı
kızılcık
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN